close
تبلیغات در اینترنت
آشنایی با بدترین‌ها و بهترین نکات در شیوه زندگی

رزتمپ

آشنایی با بدترین‌ها و بهترین نکات در شیوه زندگی

اگر از حمله میکروب‌ها، باکتری‌ها، آلاینده‌ها و... به داخل خانه و سلامت بدن خود می‌ترسید و می‌خواهید از شر آنها در امان بمانید! بهتر است هر چیزی را در جای درست خود قرار داده و استفاده کنید.

برای جلوگیری از حمله این اجانب بهتر است کمی از عادات و روش‌های غلط زندگی دست برداشته و یا اینکه کمی تغییر روش بدهیم. سلامتی یک اصل برای زندگی سالم و موفق است. برای رسیدن به این سلامت تنها کافی است جای، چیز‌هایی رو تغییر داده و یا از انجام یک کارهای کوچکی خودداری کنید. برای مثال:

گذاشتن کفش‌ها

بدترین جا برای گذاشتن کفش و دمپایی کمد اتاق خواب است. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه رفته‌‏اید، راه انتقال میکروب‏‌ها، مواد آلرژی زا و آلاینده‎ها به داخل خانه است.

بهتر است کفش‌‏ها را در قفسه یا کمد کوچکی در نزدیک‏ترین نقطه به در ورودی آپارتمان قرار دهید و با این کار از ورود آلودگی به خانه پیشگیری کنید.

جای مسواک‌ها

بدترین جا برای قرار دادن مسواک کنار روشویی است. البته خود روشویی مشکلی ندارد و همه مشکل مربوط به نزدیکی آن به توالت است.

به گفته محققان و میکروب‏شناسان دانشگاه آریزونا، در یک کاسه توالت به طور متوسط 3 میلیون میکروب وجود دارد. این میکروب‏‌ها می‏توانند تا 2 متر جابه‌جا شوند و روی زمین، دیوارها و روی مسواک قرار بگیرند. بهتر است مسواک را بیرون توالت در کابینت دارو یا یکی از کابینت‏‌های آشپزخانه نگهداری شود.

جای خواب

بدترین جا و نوع خوابیدن زیر پتو است. موقع خواب به طور کامل زیر پتو نروید و پتو را روی سر خود نکشید. گرم شدن زیاد موجب می‏‌شود نتوانید خواب راحتی داشته باشید.

هلن برگز، متخصص چرخه بیولوژیک از دانشگاه راش شیکاگو در این باره می‏گوید: "هنگام خواب به طور طبیعی دمای بدن کاهش می‌یابد و این موضوع موجب می‏شود افراد خواب راحتی داشته باشند. در واقع بدن برای داشتن خواب راحت دما را از طریق دست‏ها و پاها از دست می‏دهد."

پیشنهاد می‏شود؛ هنگام خواب ابتدا برای اتساع رگ‏ها جوراب بپوشید بعد جوراب را درآورید و اجازه دهید پاهایتان از پتو بیرون باشد.

 نگهداری باقی‌مانده خوراک

بدترین جا برای گذاشتن باقیمانده خوراک یخچال است. قرار دادن یک ظرف بزرگ خوراک داغ به‌طور مستقیم در یخچال روش مناسبی برای سرد کردن خوراک و پیشگیری از مسمومیت خوراکیی نیست.

دکتر پیتر سیندر، محقق و استاد مدیریت و تکنولوژی در این باره می‏گوید: "با گذاشتن خوراک داغ در یخچال باعث می‌شود، دمای قسمت میانی خوراک با زمان کند‌تری صورت گرفته و این جا به مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‏ها تبدیل شود."

بهتر است، خوراک را تا یک ساعت پس از پخت برای خنک شدن بیرون از یخچال نگهدارید و سپس در یخچال قرار دهید. اما اگر عجله برای آن دارید؛ خوراک را در ظروف کوچک‏تر ریخته و در یخچال قرار دهید. در این صورت خوراک زودتر سرد می‏شود.

جای شستن میوه و سبزی‌‏ها

بدترین جا برای گذاشتن میوه‌‏ها قبل از شستن  و برای شستن سینک ظرف‌شویی آشپزخانه است. به گفته دکتر کلی رینولد استاد میکروب‏شناسی دانشگاه آریزونا، سینک ظرف‌شویی، آشپزخانه بیشترین میزان میکروب را دارد و میزان آلودگی آن حتی از توالت بیشتر است.

پیشنهاد می‏شود؛ میوه‌‏ها را در سبدی گذاشته و بدون اینکه با سینک ظرف‌شویی تماس داشته باشند، آنها را شستشو دهید. اگر میوه‏هایی مانند؛ توت فرنگی، شاتوت و انگور که بدون پوست کندن خورده می‏‌شوند، هنگام شستن در سینک ظرف‌شویی افتاد آن را دور بیندازید و از خوردن‌اش صرف‌نظر کنید.

جای کیف‌دستی

بدترین جا برای گذاشتن کیف‌دستی میز آشپزخانه است. کیف دستی شما جای بسیار مناسبی برای حمل‌ونقل میکروب‏هاست. محققان در بررسی‏های خود درهر سانتی‏متر مربع از سطح کیف‌دستی و کیسه‏های خرید 65 هزار باکتری مشاهده کرده‏اند.

شاید باور نکنید اما یک سوم کیف‌دستی‏ها و کیسه‏های خرید حاوی باکتری‏های مدفوعی هستند. خانم‏ها و آقایان کیف‌شان را همه جا با خود می‏‌برند. با قرار دادن کیف روی میز رستوران، کف اتوبوس، ایستگاه مترو و... آلودگی‏ها روی آن قرار می‌‏گیرند.

بهتر است، کیف‌تان را در کشو یا روی صندلی و خلاصه هرجایی به جز جایی که خوراک تهیه یا خورده می‏‌شود و همچنین روی تخت‌خواب و جایی که محل خوابتان است، قرار دهید.

جای داروها در خانه

بدترین جا برای نگهداری داروها قفسه دارو در حمام است. دمای یک حمام حاوی بخار به راحتی به 37 درجه سانتی‏گراد می‏رسد که از دمای پیشنهادی برای نگهداری بیشتر داروها بالاتر است.  بهترین جا برای نگهداری داورها جایی سرد و خشک مانند؛ یخچال است.

تماشای تلویزیون

بدترین جای تماشای تلویزیون جایی است که خوراک می‏خورید. بررسی‏‌ها نشان داده است تماشای تلویزیون هنگام خوراک خوردن موجب می‏شود، نتوانید به مقدار خوراکی که می‏خورید توجه کنید.

نتایج مطالعه‏ای که در سال 2006 روی گروهی داوطلب انجام شد، نشان می‌دهد که افراد هنگام تماشای تلویزیون تندتر خوراک می‏خورند. همچنین هنگام تماشای برنامه‏های تفریحی مصرف ماکارونی و پنیر تا 71 درصد بیشتر می‏شود.

پیشنهاد می‏‌شود؛ تلویزیون را در نزدیکی میز ناهار خوری قرار ندهید و هنگام خوراک خوردن، تلویزیون را خاموش کنید. بهترین جا برای تماشای تلویزیون جایی دور از آشپزخانه است که حتی اگر هوس خوردن چیزی به سرتان زد،  مجبور شوید چند قدمی تا آشپزخانه راه بروید.

نگهداری قهوه

بدترین جا برای نگهداری دانه یا پودر قهوه در یخچال یا فریزر است. جان مک گرگور، متخصص صنایع خوراکی و استاد دانشگاه کلمسون در این باره می‏گوید: "هر بار که قهوه را در یخچال یا فریزر می‌گذارید، دمای آن تغییر کرده و این موضوع روی طعم قهوه تاثیر می‏گذارد. درست مثل اینکه یک فنجان قهوه را بارها و بارها بجوشانید."

بهتر است؛ دانه‏‌ها یا پودر قهوه را در قوطی‏‌های شیشه‏‌ای نیمه شفاف دردار ریخته و در کابینت آشپزخانه نگهداری کنید.

چراغ مطالعه

برخی افراد عادت دارند قبل از خواب مطالعه کنند و کتاب داستان بخوانند.این عادت بسیار خوبی است به شرطی که نور چراغ مطالعه از بالای سر نباشد. چرا که  بدترین جا تابیدن نور مطالعه از بالای سر است.

نتایج مطالعات نشان داده است، نور مستقیم در بالای سر موجب تاخیر در ترشح ملاتونین و اخلال در خواب شبانه می‏شود. بهتر است یک نور ملایم از سمت راست و چپ را روی کتاب بتابانید. در این صورت شما می‏‌توانید کتاب بخوانید در حالی‌که اتاق تاریک است و بدن‌ شما می‏تواند برای خواب آماده شود.

چسباندن برگه‌های ‌یادآوری

چسباندن برگه‌های یادآوری بر روی در یخچال بدترین کار است. چون شما وقتی می‏خواهید چیزی از یخچال بردارید سراغ آن می‏روید و ممکن است اصلا به برگه‏ای که روی یخچال نصب کرده‏اید توجه نکنید.

روان‌شناسان معتقد هستند؛ دیدن کمک‏ کننده است اما به شرطی که به آن توجه شود. در یک بررسی مشخص شده است، نصب تابلویی که افراد را تشویق می‏‌کند به جای آسانسور از پله استفاده کنند، موجب می‏‌شود، افراد تا 200 درصد بیشتر از پله استفاده کنند.

بنابراین، بهتر است برگه یادآوری کارها را در جای که به آن توجه می‏کنید، مثلا؛ کنار تلویزیون قرار دهید. نکته دیگر آنکه ذهن خیلی سریع به این جا عادت می‏‌کند و پیشنهاد می‏‌شود هر چند وقت یک بار جای برگه‌ها را تغییر دهید.

 نشستن در هواپیما

بدترین جای نشستن در هواپیما انتهای سالن روی دم آن است. اگر در پروازهای هوایی حال‌تان بد می‏شود، انتهای سالن ننشینید. انتهای هواپیما از قسمت جلویی بلندتر است و هر چه از مرکز دورتر شوید حرکات بالا و پایین شدن را بیشتر احساس خواهید کرد. بهترین جا برای نشستن در هواپیما نزدیک‏ترین جا به بال‏‌های هواپیما است، هر چند که بیشتر منظره‌ها را ازدست می‌دهید.

کلاس‌های ورزشی

بدترین جا برای ایستادن در کلاس‌های بدنسازی و ورزش، ردیف جلو و روبه‌روی آینه است. شاید به دلیل اینکه خودتان را در آینه ببینید، جایتان را تغییر دهید اما نتایج یک بررسی که در سال 2003 انجام شده است، نشان می‌دهد که اگر خودتان را هنگام انجام تمرینات ورزشی نبینید، بهتر است.

بررسی 58 زن که شدت و نوع ورزش یکسانی داشتند، نشان داد آن‌هایی که هنگام انجام تمرین‏های ورزشی خودشان را در آینه می‏دیدند در مقایسه با افرادی که در اتاقی بدون آینه ورزش می‏کردند، احساس بدتری نسبت به خود داشتند.

بهتر است از این به بعد در جایی از کلاس که روبه‌روی آینه نباشد و در ضمن بتوانید تمرینات را به خوبی ببینید و تمرکز داشته باشید، انتخاب کنید.

استفاده از هدفون

بدترین جا‏ یا جاها برای استفاده از هدفون فرودگاه‌ها، ایستگاه قطار، داخل قطار، اتوبوس، ترمینال‌های اتوبوس و یا ایستگاه‌های مترو است. هرچند شاید در ظاهر گوش دادن به موسیقی دلخواه از شنیدن سر و صدای موجود در این جا‏ها بهتر باشد.

اما بررسی‏‌ها نشان داده است استفاده از هدفون در محیط‏های پر سر و صدا احتمال بلندتر کردن صدا را بیشتر می‏‌کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته‏‌اند افراد در محیط‏های آرام صدا را در سطح ایمن‏تری تنظیم می‏کنند. اما وقتی صدای زمینه‏ای مانند سر وصدای سالن فرودگاه‌ها به محیط اضافه می‏شود، 80 تا 89 درصد از افراد صدای هدفون را بالا می‏برند.

میزان بلندی صدا در طولانی مدت می‏‌تواند در افراد آسیب شنوایی ایجاد کند. بهتر است در جا‏های پر سر و صدا از هدفون استفاده نکنید، و اگر هدفون توی گوشتان است و به جاهای پرسر و صدا رسیدید، هدفون را از گوشتان در آورید.

منبع:همشهري آنلاين


iconبرچسب ها : سلامت،ميكرب،باكتري،آلاينده ,

 • نوشته: علی فرزاد
 • یکشنبه 14 مهر 1392,5:55
 • نظرات ()

 • نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی